U travnju ove godine pulska je umjetnica Aleksandra Ana Mikarić otvorila svoju izložbu u dalekoj Boliviji, a ova inače srpska umjetnica već dugo živi i radi u Puli te se u potpunosti “stopila” s istarskim poluotokom.

U travnju ove godine pulska je umjetnica Aleksandra Ana Mikarić otvorila svoju izložbu u dalekoj Boliviji, o čemu smo pisali ovdje.

Inače, srpska umjetnica već dugo živi i radi u Puli te se u potpunosti “stopila” s istarskim poluotokom.

U utorak, 19. studenog 2024., u prostorijama Industrijsko-obrtničke škole u Puli održan je sastanak na kojem su umjetnica Aleksandra Ana Mikarić iz Srbije i Marino Tumpić, predstavnik Astronomskog udruženja Vidulini, najavili novi umjetnički projekt. Projekt će biti predstavljen iduće godine u Puli, a uključit će studente Industrijsko-obrtničke škole i podršku direktora škole Dragana Radovanovića.

Tom prigodom umjetnica je školi poklonila 10 svojih manjih radova, koji će biti izloženi u holu ustanove. Radovi pripadaju sekciji figurina kulture Vinča, simboličnom podsjetniku na mir i ljubav naroda koji su nekada naseljavali Balkan. Aleksandra je kroz ove radove također predstavila svoje stvaralaštvo u Južnoj Americi, gdje boravi i radi protekle dvije godine.

U Industrijsko-obrtničkoj školi u Puli, u utorak, 19. novembra, održan je sastanak na kojem su umetnica iz Srbije Aleksandra Ana Mikarić i Marino Tumpić, predstavnik Astronomskog udruženja Vidulini, najavili novi umetnički projekat koji će biti realizovan sledeće godine u Puli.

Tom prilikom, umetnica je školi poklonila 10 svojih radova manjih formata iz kolekcije inspirisane kulturom Vinče. Ovi radovi simbolično podsećaju na vrednosti mira i ljubavi koje su obeležile civilizaciju sa Balkana, poznatu po tome što nema istorijskih dokaza o ratovima. Radovi će biti izloženi u holu škole, čime će dodatno obogatiti njen prostor.

Lijepa leskovačko-pulsko-bolivijska priča obuhvatila je i pulsku Industrijsko-obrtničku školu. Aleksandra Ana Mikarić, likovna umjetnica rodom iz Leskovca, već nekoliko godina živi na relaciji Pula-Bolivija, a u Puli je kroz godine otvorila nekoliko izložbi. U utorak je posjetila Industrijsko-obrtničku školu gdje je dogovorila nastavak suradnje te im donirala slike, a surađivat će i s Istarskim svemirskim programom.

U utorak 19. novembra, u ime novog projekta i saradnje umetnice iz Srbije koja živi u Južnoj Americi Aleksandre Ane Mikarić i Marina Tumpića ispred Astronomskog udruženja Vidulini u Industrijsko obrtničkoj školi u Puli održan je sastanak kojim je potvrđen i najavljen novi umetnički projekat koji će biti predstavljen sledeće godine u Puli.

Aleksandra Ana Mikarić oduvek je tragala za drevnim misterijama tražeći odgovore o suštini sveta i života. Prenosila je to na svoja platna. Dobar deo odgovora otkrila je u Latinskoj Americi, gde sa ponosom predstavlja Srbiju. A u Boliviji je otkrila i neverovatnu vezu između drevne civiliacije koja je slikala leteće tanjire i naše vinčanske kulture.

Entre Tiwanaku en Bolivia y Serbia, en Los Balcanes, donde floreció la cultura Vinča (Vincha), hay 11.245 kilómetros de distancia, pero los artistas plásticos Fabricio Lara y la serbia Aleksandra Mikaric encontraron “una conexión y similitudes”, que fueron plasmadas en 40 cuadros y que ahora se pueden apreciar en el Museo Antonio Paredes Candia de El Alto.

U Boliviji je 14.marta otvorena izložba slika leskovačke umetnice Aleksandre Ane Mikarić kao deo programa proslave 33.godine postojanja Muzeja savremene umetnosti u Santa Cruzu.

Izložba pod nazovom “Vremenski putnici” rezultat je zajedničkog rada sa bolivijskim umetnikom Fabriciom Larom.

Iste večeri u drugom galerijskom prostoru Muzeja otvorena je izložba velikog umetnika Bolivije Tito Kumotto-a koji je iste večeri dobio nagradu za životno delo, a sve to u organizaciji direktorke ovog Muzeja Sarite Mansilla. Ovoj svečanoj večeri prisustvovala su najuvaženija imena kulturne scene Bolivije.

U El Altu, najvišem gradu na svetu, na 4.150 metara nadmorske visine, u Muzeju Antonio Paredes Candia otvorene izložbe slika “Vremenski putnici” umetnice Aleksandre Ane Mikarić i umetnika iz Bolivije Fabricia Lare. U drugoj sali istog muzeja, iste večeri otvorena je izložba crteža “Sećanje iz Libije” akademskog umetnika iz Beograda Ljubomira Lackovića. Izložbe će moći da se pogledaju do 15. septembra.

U Boliviji, u Santa Kruzu, u Muzeju savremene umetnosti otvorena je izložba umetničkih slika naše umetnice Aleksandre Ane Mikarić i Fabricija Lare.

Ovom izložbom umetnica iz Srbije i umetnik iz Bolivije pomerili su granice saradnje dvoje umetnika oslikavši ista platna i u različitim fazama rada razmenjivajući se u svom radu platnima izgradili poruku koja nas sve ujedinjuje.

Izložbom slika pod nazivom “Sueño” srpski umetnici Aleksandra Ana Mikarić i Miodrag Elezović nastavili su svoj niz izložbi u Južnoj Americi koje je otpočeo u januaru ove godine, u La Pazu izlozbom “Neprel”.

Ovom izložbom otpočela je i nova saradnja sa Centro de la Cultura Plurinacional Santa Cruz u cilju promocije umetnika naših dveju zemalja.

Potraga za dve autonomne bespilotne letilice HISTRION 108 i HISTRION 110, u vodama Kvarnerskog zaliva, zvanično je prekinuta nakon sedam dana. Letilice su lansirane u stratosferu 12. oktobra u popodnevnim satima sa Svemirske luke Herman Potočnik u Puli, nakon više od dvadeset dana čekanja povoljnih klimatskih uslova.

Ipak, ni tog dana nije sve išlo kako treba – sa lansiranjem se kasnilo čak 63 minuta jer su članovi Astronomske udruge Vidulini morali da dobiju potvrdu kontrole leta pulskog aerodroma o bezbednosno povoljnoj situaciji. Za to vreme je došlo do promene klimatskih uslova, letilice su dostigle visinu od gotovo 40 kilometara, što je 3000 metara više od maksimalnog limita i što je, uz intenciju vetrova u stratosferi ka istoku, uslovilo da pri povratku na Zemlju, umesto u predelu Čepić Polja, završe u moru između Cresa i Istre.

U gradu La Paz u Boliviji ovog je tjedna, točnije 25. travnja, otvorena izložba slika pulske umjetnice Aleksandre Ane Mikarić.

Izložba pod nazivom “Između svjetova” otvorena je u Muzeju San Francisco i nova je to sekcija slika koja govori o magiji koja se dešava u borbi dobra i zla baš u trenutku prije svitanja. Kao i do sada, platna su živa i energičnih boja, baš kao i energija Bolivije, zemlja u kojoj su ovi radovi nastali.

U La Pazu, u Boliviji u toku je izložba slika umetnice iz Srbije Aleksandre Ane Mikarić.

Izložba “Neprel” otvorena je 26. januara u galeriji “Puro”, a posetioci će moći da je pogledaju do 11. februara.

Nedelju dana ranije, u istoj galeriji prikazana su dela srpskog umetnika Miodraga Mije Elezovića, a obe izložbe su priređene u organizaciji Počasnog konzula Srbije Žane Petković Kuljača de Rodriguez, kako bi se u Boliviji promovisala srpska umetnost i kultura.

U Centru kulture UNSA u gradu Arekuipa u Peruu, 7. novembra, otvorena je izložba umetničkih slika pod nazivom “El Origen” umetnice iz Srbije Aleksandre Ane Mikarić.

Izložba je deo programa, priređena povodom proslave 195 godina postojanja Universidad Nacional de San Agustín – UNSA. Iste večeri otvoreno je još sedam izložbi najznačajnijih umetnika Perua istim povodom u galerijskim prostorima ove institucije.

Deo studentskih dana umetnica Aleksandra Ana Mikarić provela je u Boliviji, a nakon niza izložbi na jugu Srbije, mlada Leskovčanka se vratila u La Paz gde se predstavila izložbom slika ”Neprel”.

Pod parolom “Za umetnike ne postoje male galerije – umetnost pripada svima” 25-godišnja Leskovčanka se tokom prošle godine predstavila u gradovima na jugu, a izlagački program za 2022. godinu završila je izložbom “Probuđenje” u Kulturnom centru Novog Sada, koji je i bio prestonica kulture u prethodnoj godini.

Ova umjetnica tijekom svog boravka u Boliviji već je u siječnju priredila izložbu slika “Neprel”, a u pripremi su i izložbe u Argentini, Brazilu * 2020.godine sudjelovala u realizaciji projekta lansiranja umetničkih slika u svemir s astronomskim udruženjem “Vidulini” iz Istre.

U Centro de la Cultura Plurinacional Santa Cruz, u Santa Cruzu u Boliviji otvorena je izložba slika umjetnice Aleksandre Ane Mikarić, koja godinama živi i radi u Puli.

Umjetnica koja tijekom protekle dvije godine živi i stvara u Puli uspješno je otvorila izložbu umjetničkih slika “Probuđenje” u Kulturnom centru Novog Sada u ponedeljak 14.11. Izložba se može pogledati do 21.11.2022. Selekciju umjetničkih slika sa nazivom “Probuđenje” nastalih u Puli tijekom ove godine, predstavila je u ovogodišnjoj Europskoj prijestolnici kulture za 2022.godinu. Izložbu je otvorio kustos Kulturnog centra Novog Sada Damir Stanojević pročitavši komentar čuvenog kipara i pjesnika Lasla Silađija čiji komentar bilježi katalog sa ove izložbe.

Na platnima Aleksandre Ane Mikarić pleše raznolikost svetova, dalekih inspiracija, boje nekih drugih civilizacija pokretom koji u jednom koraku spaja mnogo različitih života.

Slikarka bez adrese je umetnica koja planetu boji nekim svojim doživljajem stvarnosti i željom da izbriše granice i različitosti spoji u individualizam kreacije. U lični pečat inspiracije koja je snažnija od geografskih granica i istorijskih dilema.

POKAZALA JE UTJECAJ TE ZEMLJE NA NJENO STVARALAŠTVO

Proteklog tjedna, 26. siječnja, u La Pazu u Boliviji otvorena je izložba umjetničkih slika umjetnice s Pulskom adresom Aleksandre Ane Mikarić. U galeriji Puro, povjesničarka umjetnosti i počasni konzul Žana Petković Kuljača de Rodriguez predstavila je novu sekciju slika Aleksandre Ane Mikarić sa nazivom “Neprel” publici La Paza. Ova izložba slika je izazvala interes značajnih imena kulturne umjetničke scene poput Gastona Ugaledea koji važi za najvažnijeg živog umjetnika Bolivije ili kako ga novinari i kritičari nazivaju “andski Vorholo” kao i mlađe generacije umjetnika kao što je čuveni Fabricio Lara koji su pružili podršku svojim prisustvom ovoj mladoj umjetnici sa Pulskom adresom.

“Samostalna izložba Aleksandre Ane Mikarić u galeriji Srpskog kulturnog centra u Puli velikim uljima na platnu energičnog poteza i intenzivnog kolorita unosi egzotičnu atmosferu u prostor.

To je možda prvi dojam koji nas obuzima promatrajući ove snažne vrtloge boja koji podsjećaju na neke daleke drevne kulture, no nakon nekoliko trenutaka zasigurno ćemo početi prepoznavati impulse koji su nam odnekud poznati i prate nas od praiskona te kao da su kodirani u samu strukturu slike.”, stoji u opisu izložbe.